Ponadregionalne wielospecjalistyczne gabinety stopy cukrzycowej
W Polsce istnieje zaledwie kilka zespołów specjalistów potrafiących kompleksowo leczyć zespół stopy cukrzycowej. Ze względu bowiem na specyfikę obrazu chorobowego i charakteru schorzenia, jak również wielostrukturowość samej stopy, najbardziej skuteczną (i komfortową dla pacjenta) metodą leczenia jest system symultanicznego leczenia wielodyscyplinarnego. Wymaga on jednoczesnego zaangażowania i współpracy lekarzy kilku specjalności, a mianowicie diabetologa - koordynatora wszystkich czynności, chirurgów - ogólnego, naczyniowego i ortopedy, pielęgniarek - edukacyjnej, chirurgicznej, podiatrycznej, dietetyka, radiologa, rehabilitanta, psychologa, neurologa, jak również obuwnika (szewca). Noszenie np. indywidualnie dobranych butow ortopedycznych z odpowiednimi wkladkami odciazajacymi i podeszwami wykonanymi z modelowanej gabki pomaga zapobiec powstawaniu miejsc "zmniejszonego oporu" w stopie cukrzycowej. Z powodu bowiem zmniejszonego czucia bólu latwo mozna przeoczyc moment jej uszkodzenia prowadzacy do owrzodzenia lub gangreny (martwicy, zgorzeli). Z doniesien wynika, ze leczenie prowadzone przez zespol specjalistow w roznych dziedzinach, obejmujace profilaktyke, edukacje chorego i wieloczynnikowe leczenie owrzodzen stopy zmniejsza czestosc amputacji konczyn dolnych u chorych na cukrzyce o 43-85 procent. Jednak jak dotad interdyscyplinarny sposob leczenia zespolu stopy cukrzycowej nie zostal wprowadzony na szeroka skale do systemu opieki medycznej w Polsce. Stad tez rokrocznie wzrasta liczba koniecznych amputacji. Tzw. medycyna zespolowa - z udzialem wielu osób sposrod wyzszego i sredniego personelu sluzby zdrowia - uwazana jest za niekonwencjonalny model leczenia. Nie jest zatem formalnoprawnie uregulowana. Oto lista ponadregionalnych, "pekajacych w szwach" wielospecjalistycznych gabinetow stopy cukrzycowej w kraju. Zdaniem prof. Jacka Sieradzkiego - szefa Kliniki i Katedry Chorób Metabolicznych przy Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellonskiego w Krakowie to "stanowczo za malo, by zaspokoic potrzeby. Jednak o idealnej sytuacji, czyli funkcjonowaniu gabinetów stopy cukrzycowej w kazdym województwie, mozna na razie tylko pomarzyc."
Leczenie stopy cukrzycowej w Polsce: Opatrunki dla osob z chora stopa
Opatrunki dla cukrzykow, które chorzy ze stopa cukrzycowa mogliby robic sobie sami w domu nie znajduja sie na liscie leków refundowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Pomimo alarmujacych raportow ekspertow, jak dotad resort nie przewiduje zadnych zamin w tej sprawie. Niestety, same podstawowe opatrunki, takie jak gazy, bandaze, plyny odkazajace kosztuja przeszlo 200 zl miesiecznie, o koszcie lekow zwiazanych z cukrzyca nie wspominajac (przeszlo 500 zlotych miesiecznie). Stad tez wielu pacjentów stosuje gorszej jakosci opatrunki, albo w ogóle ich nie zmienia. Tymczasem tansza gaza, albo lignina moze prowadzic do dalszego pogorszenia stanu zdrowia - nadkazania rany, przesiakania wydzieliny, itp. Wobec czego pacjenci, ktorych nie stac na kupowanie opatrunków zaniedbuja leczenie i trafiaja do szpitala w ciezkim stanie. Na luksus stosowania nowoczesnych drogich opatrunków - koszt miesieczny przeszlo 700 zlotych - przyspieszajacych gojenie rany, a tym samym skracajacych leczenie moga sobie pozwolic tylko nieliczni. Stad tez w Polsce nadal sa stosowane tradycyjne opatrunki gazowe. Opatrunki nowej generacji mozna podzielic na siedem glównych grup:
Nowoczesne biologiczne, pólsyntetyczne i syntetyczne opatrunki, które sluza do leczenia ran gojacych sie wtórnie, takich jak w przypadku stopy cukrzycowej, jak rowniez do leczenia owrzodzen oraz ran odlezynowych. Poniewaz opatrunki tez róznia sie budowa, a co za tym idzie wlasciwosciami, niezbedna jest ich blizsza znajomosc w celu zastosowania najbardziej odpowiednich w danej sytuacji klinicznej. W przeciwienstwie do tradycyjnego, coraz rzadziej stosowanego gazowego opatrunku przepuszczalnego, nowoczesny opatrunek polprzepuszczalny musi spelniac nastepujace warunki:
Leczenie zespolu stopy cukrzycowej: Specjalne obuwie
W momencie rozpoznania zespolu stopy cukrzycowej lekarz prowadzacy powinien poinformowac pacjenta równiez o potrzebie noszenia specjalnego obuwia profilaktycznego. Na polskim rynku jest dostepnych wiele modeli - krajowych i zagranicznych - specjalnego obuwia dla diabetykow. Do nalepszych naleza wzory okreslone w ramach prac badawczych Centralnego Laboratorium Przemyslu Obuwniczego, ktore uzyskaly pozytywna ocene Kliniki Chorób Metabolicznych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellonskiego, przy ktorej istnieje najstarszy w Polsce (powstaly w 1994 roku) unikalny, wielospecjalistyczny Gabinet Stopy Cukrzycowej. Buty profilaktyczne dla diabetykow posiadaja certyfikat "Obuwie dla diabetyków (profilaktyczne)" i sa oznaczone specjalnym znakiem graficznym. Oznacza to, ze to obuwie moze byc stosowane przez osoby z zespolem stopy cukrzycowej, czyli z uszkodzonymi nerwami, niedokrwieniem konczyn wywolanym miazdzyca oraz nieprawidlowym mechaniczne obciazeniem stopy. Ksztalt i wymiary wnetrza obuwia sa dostosowane do wymagan stop osob chorych na cukrzyce oraz do osob ze stopami wrazliwymi, o czym swiadczy podwyzszona tegosc obuwia, szeroki wysoki czubek pozwalajacy na swobodne ulozenie palcow. Wierzch buta jest zrobiony z miekkiej skory naturalnej najwzyszej jakosci, o dobrych wlasciwosciach higienicznych i latwo dopasowujacej sie do ksztaltu stop. Ze skory naturalnej jest rowniez wykonana podszewka buta, ktora dobrze wchlania pot wydzielany przez stope. Z kolei podeszwa buta jest wykonana ze sprezystego tworzywa pochlaniajacego fale uderzeniowa, jaka powstaje podczas zetkniecia sie stopy z podlozem, tym samym zabezpieczajacego stope przed mikrourazami. But posiada tez delikany podnosek, dzieki czemu cholewka w czesci czubka jest bardzo miekka. Wyeliminowane zostaly szycia i zgrubienia, ktore swoja wypukloscia moglyby uwierac w stope. Lepsze dopasowanie obuwia do stop tezszych i szczuplejszych ulatwia sznurowanie buta na podbiciu. Podeszwa w czesci czubka jest znacznie podniesiona do gory, co ulatwia przekolebanie stopy. Niski klinowy obcas daje odczucie pewnosci i stabilnosci stopy. Brzeg cholewki wypelnia pianka, ktora chroni stope przed otarciami. Odpowiednio usztywniona czesc pietowa zapewnia prawidlowe ustawienie piety w stosunku to osi podudzia.
But zaopatrzony jest w profilaktyczna wkladke wykonana z miekkiej pianki Corbosan® amortyzujaca wstrzasy. Cechuja ja takie elementy urzezbienia, jak pelota metatarsalna unoszaca luk poprzeczny stopy (zalecana w przypadku plaskostopia poprzecznego oraz tzw. palucha koslawego), lekkie podparcie luku podluznego stopy oraz loze dla piety. Wkladka nie jest wklejona na stale do obuwia, co pozwala na mozliwosc jej wymiany na inna, bardziej dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta. O uzyskanie certyfikatu upowazniajacego do stosowania znaku graficznego "Obuwie profilaktyczne dla osob chorych na cukrzyce" moga ubiegac sie producenci oraz importerzy po przedstawieniu swoich wzorow specjalnej Komisji ds. Obuwia na stopy wrazliwe i cukrzycowe w Krakowie, w sklad której wchodzi lekarz ortopeda, diabetolog, antropolog, konstruktor, technolog i materialoznawca. Certyfikat jest przyznawany po przeprowadzeniu odpowiednich badan gotowego obuwia, prób pasownosci, oceny organoleptycznej, oraz po uzyskaniu pozytywnych wynikow. Wlascicielem oraz wylacznym dystrybutorem znaku graficznego "OBUWIE PROFILAKTYCZNE DLA OSÓB CHORYCH NA CUKRZYCE" zgloszonego w Urzedzie Patentowym jest Instytut Przemyslu Skorzanego (IPS) Oddzial w Krakowie.
Wywiad z dr med. Beata Mrozikiewicz-Rakowska, adiunktem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Magdalena Janczewska: Pacjenci ze stopa cukrzycowa skarza sie, ze nie jest ich stac na oplacenie opatrunków. Beata Mrozikiewicz - Rakowska*: Rzeczywiscie, panstwo w wiekszosci ich nie refunduje. Tymczasem wielu naszych pacjentów zali sie, ze nie stac ich na zakup srodków niezbednych do pielegnacji ran. Nawet zwykle gazy, bandaze i srodki antyseptyczne sa dla nich za drogie. Nie wspomne juz o nowoczesnych tzw. aktywnych opatrunkach np. zawierajacych srebro. Te nowej generacji kosztuja jednak od 3,5 zlotego do nawet 70 zlotych za sztuke. W zaleznosci od wielkosci rany i jej stanu, takie opatrunki trzeba zmieniac poczatkowo codziennie, nastepnie srednio co 3 dni, ponadto w trakcie leczenia nalezy czesto konsultowac sie z lekarzem. Zastosowanie optymalnych srodków oplaca sie, poniewaz moze skrócic gojenie sie rany nawet o kilka miesiecy. Biorac pod uwage, ze tego typu rany goja sie z reguly dlugo, nawet kilkanascie miesiecy, ma istotne znaczenie dla kazdego pacjenta. Byc moze wielu z naszych pacjentów nigdy nie trafilaby do naszej poradni, gdyby odpowiednio odkazala i zabezpieczala rane w momencie pierwszych symptomów swiadczacych o jej powstaniu. Magdalena Janczewska: Czy czesto sie zdarza, ze udaje sie uratowac noge pacjenta, jest on wypisywany domu z okreslonymi zaleceniami, a potem do was wraca, bo nie stac na opatrunki? Beata Mrozikiewicz - Rakowska: Niestety tak i niektóre przypadki koncza sie nawet amputacja. Warto jednak pamietac, ze wielu chorych z zespolem stopy cukrzycowej to osoby starsze i biedne. Jesli nie wspiera ich rodzina, to wydatek rzedu kilkuset zlotych miesiecznie przekracza ich mozliwosci finansowe. Problemem jest tez zakup specjalnie robionego na zamówienie obuwia, które chroniloby stope przed ryzykiem powiekszania sie istniejacej zmiany i przed pojawieniem sie w przyszlosci kolejnej. Niestety, takie buty to spora inwestycja rzedu 600 - 1000 zlotych. Chory musi pokryc ja z wlasnej kieszeni, bo panstwo refunduje je w 70 proc., ale dopiero wtedy gdy stan zdrowia jest bardzo powazny, czyli na przyklad po amputacji palca. Na dodatek, aby otrzymac refundacje pacjent musi zglosic sie do Poradni Ortopedycznej, Chirurgicznej lub Rehabilitacyjnej, otrzymac potwierdzenie dla Narodowego Funduszu o zasadnosci takiego zakupu, co w praktyce oddala w czasie zastosowanie takiego sprzetu o 3-4 miesiecy. Magdalena Janczewska: To przeciez absurd! Czy gdyby cukrzyk kupil wczesniej buty móglby uniknac takiej amputacji? Beata Mrozikiewicz - Rakowska: To bardzo prawdopodobne. 85 procent owrzodzen powstaje bezposrednio na skutek noszenia nieodpowiedniego obuwia. Taka jest smutna polska rzeczywistosc. * dr med. Beata Mrozikiewicz - Rakowska jest adiunktem w Katedrze i Klinice Gastroenterologii i Chorób Przemiany Materii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, pracuje takze w Poradni Stopy Cukrzycowej.
DIABETYK na fali: "Nowe trendy w leczeniu stopy cukrzycowej" (Audycja radiowa) Audycja z udzialem dr Beaty Mrozikiewicz-Rakowskiej z Katedry i Kliniki Gastroenterologii i Chorob Przemiany Materii WUM, pracujacej takze w warszawskiej Poradni Stopy Cukrzycowej, porusza wazny problem, z jakim nieustannie borykaja sie zarowno lekarze jak ich pacjenci, a mianowicie: jak uniknac amputacji chorej stopy.
Leczenie trudno gojacych sie ran: Smutna rzeczywistosc (Audycja radiowa)
Uszkodzenie naczyn krwionosnych i nerwów w stopie cukrzycowej prowadzi do owrzodzen i ran. Prowadzacy audycje przypomina, ze co dziesiaty chory na cukrzyce ma amputowana stope.
Wywiad z Andrzejem Baumanem, prezesem Polskiego Stowarzyszenia Diabetykow (PSD)
Wiadomo, ze duzy procent chorych na cukrzyce jest narazony na dodatkowe komplikacje zdrowotne, zwiazane z zespolem stopy cukrzycowej (ZSC). W jakim stopniu, Pana zdaniem, czlonkowie Stowarzszenia sa poinformowani o nowoczesnych metodach leczenia tego schorzenia? W mediach kilkanasce razy apelowalismy, zeby diabetycy, szczegolnie typu 2, uwazali na te kwestie. Niestety, problemy te wykrywane sa zbyt pozno. Czy Pana zdaniem obecny system lecznictwa w Polsce gwarantuje kazdemu Pacjentowi pelna dostepnosc do osiagniec medycyny i najwyzsza jakosc leczenia ZSC nowoczesnymi opatrunkami? Mamy problemy z leczeniem, zapobieganiem i edukacja. Opatrunki sa malo dostepne, bo sa odplatne. Gdzie kierowani sa pacjenci z przypadku wystapienia ZSC?
Powinni byc kierowani przez lekarza pierwszego kontaktu do diabetologa, ktory decyduje dalej o problemie. Jednak lekarze tego nie robia, gdzy traca w ten sposob pacjenta i tym samym pieniadze. Lekarze jakiej specjalnosci najczesciej konsultuja pacjenta z ZSC? Lekarze pierwszego kontaktu. Pani Minister ma podpisac odpowiednie rozporzadzenie, nakazujace skierowanie do diabetologa. Polska nalezy, niestety, do krajow, ktore maja najwiecej amputacji konczyn (srednio, co drugi pacjent z ZSC). Czy rzeczywiscie skala problemu jest tak duza? Tak. Mamy 14 000 amputacji rocznie. Czy Pana zdaniem dostepnosc profesjonalnych poradni stopy cukrzycowej jest dla pacjentow wystarczajaca? Nie. Sa trzy na kraj (w Gdansku, Krakowie i Warszawie), niedlugo powstanie jedna w Bydgoszczy. Gdzie zatem uptaruje Pan mozliwosci przyszlych dzialan? W edukacji - lekarz pierwszego kontaktu musi miec swiadomosc koniecznosci kierowania przypadkow do specialisty diabetologa. Na jakie cele w tym zakresie bedzie sie nastawialo PSD? Na informacje, edukacje, spotkania z chorymi. Przy wszelkich okazjach bedziemy kladli nacisk na ZSC. Biorac pod uwage, jak wiele jeszcze mozna osiagnac w zakresie edukacji i budowania swiadomosci nowoczesnych metod leczenia ZSC, jakie dzialania, Pana zdaniem, pozwolibyly zwrocic wieksza uwage szerszej rzeszy odbiorcow? Wprowadzenie etatu edukatora pozwoliloby zmniejszyc o 1/3 powiklania. Czy widzi Pan w tym jakas role NFZ lub innych organizacji rzadowych? Tak. NFZ oszczedza pieniadze na stopie. Gdyby chcieli wydac pieniadze na leczenie a nie na amputacje, chorzy mogliby normalnie zyc i pracowac, zamiast dostawac renty. Podsumowujac nasza rozmowe, na ktore z poruszanych tematow chcialby Pan zwrocic szczegolna uwage? Na edukacje. Serdecznie dziekuje za rozmowe. Zycze PSD wielu sukcesow w realizajic celow statutowych Stowarzyszenia [zrzeszajacego 120 tysiecy czlonkow].
Zrodlo: Kwartalnik "Inforanek" 2008 Nr 3 (3)
Wywiad z dr Grzegorz Rosinskim, diabetologiem w Poradni Stopy Cukrzycowej warszawskiego szpitala na Banacha MAGDALENA JANCZEWSKA: Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) napisal, ze - cytuje - amputacja stopy cukrzycowej to jedna z form jej leczenia... GRZEGORZ ROSINSKI: Tak moze wypowiadac sie jedynie chirurg i tylko tak dlugo, jak dlugo nie bedzie to dotyczyc jego wlasnej nogi, albo kogos z jego bliskich. Bo to tak jakby ktos powiedzial, ze najskuteczniejsza forma leczenia migreny jest odciecie glowy. Bede cytowac te slowa ku przestrodze moim studentom. Urzednicy funduszu twierdza równiez, ze zmiany w kosciach to wskazanie do natychmiastowej amputacji. To najbardziej szkodliwa wypowiedz z mozliwych. Zdecydowana wiekszosc naszych pacjentów to przeciez osoby, które maja zmiany w kosciach. Mamy im powiedziec: panstwu juz dziekujemy, bo NFZ twierdzi, ze nie macie juz szans? I od tej pory przyjmowac tylko osoby z wrastajacymi paznokciami i obtartym naskórkiem? Fundusz takim stanowiskiem daje jasno sygnal, ze amputacja nogi jest w porzadku. Czyli lekarze, którzy nie maja ochoty na kosztowne i dlugotrwale leczenie stóp cukrzycowych i wola je odcinac, sa usprawiedliwieni. Przynajmniej nie beda mieli, tak jak nasza poradnia, ogromnego dlugu. Dlaczego leczenie stopy cukrzycowej jest takie drogie? Bo trzeba poniesc koszty skomplikowanej diagnostyki, zrobic mase zdjec i badan. Potem trzeba pacjentowi podawac drogie antybiotyki. Kilka razy dziennie czyscic i opatrywac mu stope, odsysac z niej plyn, pobudzac ukrwienie prózniowo, a nawet - jesli wymaga tego terapia - podawac specjalne robaki, które oczyszczaja rane. Wiem, ze brzmi to dla laika upiornie, ale chyba znacznie bardziej upiorna jest utrata nogi. Ale taka dlugotrwala i kosztowna terapia to nic w porównaniu z ogromnymi kosztami psychicznymi, jakie ponosi pacjent po amputacji. Prawie kazdy cierpi na depresje, czeste sa próby samobójcze. Nie wolno do tego dopuscic. Pacjenci skarza sie, ze takze leczenie ambulatoryjne jest bardzo drogie. Niestety, najzwyklejsze opatrunki kosztuja miesiecznie 200 zl. Te nowej generacji az 700 zl, a róznica w jakosci jest spora. Te nowsze skracaja leczenie o kilka miesiecy. Ale w szpitalu tez mamy problemy z opatrunkami. Pacjenci to widza. Raz nawet chory, któremu uratowalismy noge, przyniósl nam ogromne pudlo z gaza i bandazami o wartosci kilku tys. zl. Tak bardzo chcial sie odwdzieczyc za to, ze moze chodzic. Inny pacjent podarowal nam aparat fotograficzny i powiedzial: panie doktorze, róbcie zdjecia, pokazujecie je wszystkim i mówcie glosno, ze nawet tak drastycznie wygladajace przypadki mozna uratowac. Wiec NFZ obraza wszystkich ludzi, którym uratowalismy stopy. Tylko w zeszlym roku bylo 103 takich pacjentów. I codziennie mam przynajmniej kilka blagalnych telefonów: panie doktorze, prosze mnie ratowac. Ale my mamy tylko cztery lózka, w porywach szesc, gdy udaje nam sie wywalczyc dwa dodatkowe na badania naukowe. Czuje ogromna zlosc i bezsilnosc, ze nie moge pomóc wszystkim potrzebujacym. W trakcie naszej poprzedniej rozmowy zadzwonil do pana pacjent z Minska Mazowieckiego, którego tam zakwalifikowano do amputacji. Odeslal go pan z kwitkiem? Nie. Mial duzo szczescia. Akurat zwolnilo sie u nas lózko, wiec moglismy go przyjac. Ten mezczyzna wypisal sie na wlasne zadanie ze szpitala w Minsku i przyjechal do nas. Ma 50 lat, noge obtarl sobie na weselu. Ubral po prostu, jak wielu naszych pacjentów, nowe buty. Jego stopa jest w zlym stanie, ale wierze, ze ja uratujemy.
Na Banacha ratuja nogi: Rozmowa z Antonim Klisowskim z Warszawy - cukrzykiem na rencie Magdalena Janczewska: Jakie to uczucie, gdy lekarze mówia: trzeba amputowac stope?
Antoni Klisowski: Gdy czlowiek po raz pierwszy slyszy, ze ktos chce mu odciac noge, to wcale do niego nie dociera. To tak jakbym pani powiedzial, ze jutro pani umrze. Widzi pani? Zero reakcji. Nie traktuje pani moich slów powaznie. Ale po jakims czasie czlowiek zaczyna o tym myslec i wtedy jest przerazony. Zwlaszcza ze chirurdzy caly czas powtarzaja, ze trzeba jak najszybciej ciac. Mówia jasno - albo amputujemy noge do polowy lydki, albo bedzie jeszcze gorzej i potem utniemy za kolano. Poczekamy jeszcze troche, to moze pan umrzec. Wywierali na mnie duza presje. Ale ja wiedzialem jedno: nie zgodze sie na amputacje. A nie myslal pan, ze lepiej odciac stope, aby uratowac zycie? Nie. Nie wyobrazam sobie zycia bez nogi. Nie chcialbym byc uzalezniony od innych. Postanowilem dzialac. Poprosilem lekarke prowadzaca w szpitalu na Woloskiej o konsultacje ze szpitalem na Banacha, slyszalem, ze tam ratuja nogi. Wiem, ze lekarze tego nie lubia, w koncu to tak jakby przyznawali sie, ze sobie nie daja rady z pacjentem. Na szczescie byla bardzo pomocna. Pojechalem na badania i okazalo sie, ze wcale nie musze tracic nogi. Przyjeto mnie na oddzial. Po 50 dniach moglem wyjsc do domu. Jezdze jeszcze na wózku, bo musze oszczedzac stope, ale najwazniejsze, ze ja mam. Boje sie pomyslec, co by bylo, gdybym sie pokornie pogodzil z wyrokiem. Jak dlugo chorowal pan na cukrzyce? Zdiagnozowano ja u mnie jakies 10 lat temu, przy okazji kompleksowego przegladu. Lekarka zalecala insuline, ale ja zastrzyki uznalem za zbyt uciazliwe. Przeciez tak naprawde nic mi wielkiego nie dolegalo. W koncu zdecydowalem sie na tabletki, które bralem dosc nieregularnie. Otrzezwienie przyszlo rok temu, gdy przeszedlem zawal. Pomyslalem wtedy sobie: oj stary, organizm daje ci zólta kartke. Zaczalem brac insuline. Za pózno, zaczely sie powiklania. W maju moja prawa stopa zaczela puchnac i robic sie czerwona. I trafilem na tydzien do szpitala na dermatologie. Nikt nie podejrzewal stopy cukrzycowej? Wykluczono ja, bo nie mialem zadnego uszkodzenia skóry. Potem lezalem trzy tygodnie w szpitalu zakaznym z podejrzeniem rózy. W koncu kazano mi szukac pomocy gdzie indziej. Machnalem wiec reka. Pózniej doszly jeszcze typowe objawy: obtarlem sobie te napuchnieta noge. Ale juz do lekarza nie poszedlem. Moze i trwaloby to dluzej, gdybym nie zadzwonil 15 pazdziernika z zyczeniami imieninowymi do mojej lekarki - diabetolog. Opowiedzialem jej o swoich problemach. Wole nie myslec, co by bylo, gdybym wtedy nie zadzwonil.
Opublikowany: 15 grudnia 2008 w Dziennik.pl
Leczenie stopy cukrzycowej: Smutna rzeczywistosc
Polscy eksperci zgodnie pouczaja: jesli jestes cukrzykiem z chora stopa i slyszysz, ze amputacja to dla ciebie jedyny ratunek, niezwlocznie skontaktuj sie ze specjalistycznym gabinetem stopy cukrzycowej. Tymczasem w kraju istnieje zaledwie kilka zespolow specjalistow potrafiacych kompleksowo leczyc zespol stopy cukrzycowej. Niestety, tzw. medycyna zespolowa, uwazana za niekonwencjonalny model leczenia stopy cukrzycowej, nadal nie jest w Polsce formalnoprawnie uregulowana. Pekajace w szwach ponadregionalne gabinety stopy cukrzycowej w Gdansku, Krakowie, Poznaniu i Warszawie dysponuja ograniczona liczba miejsc. Stad tez przewlekle chorzy na cukrzyce z powiklaniami neurologiczno-naczyniowymi zmuszeni sa do biernego oczekiwania w dlugich kolejkach. W rezultacie tylko niewielki odsetek pacjentow jest w stanie skorzystac z wielospecjalistycznego leczenia. W przeciwienstwie do krajow zachodnich, chorzy ze stopa cukrzycowa w Polsce maja ograniczone mozliwosci korzystania z hospitalizacji oraz leczenia ambulatoryjnego. Wobec czego przewazajaca wiekszosc chorych nadal wedruje "od specjalisty do specjalisty" - diabetologa, chirurga, dermatologa (w przypadku zmian skornych), ortopedy. Poniewaz dostep do gabinetow stopy cukrzycowej jest ograniczony i czesto spozniony, standardowe zabiegi medyczne maja niejednokrotnie charakter dorazny. W wielu przypadkach prowadzi to do koniecznosci amputacji palcow u stopy czy tez calej stopy, a nawet nogi. Jak pisze zrozpaczona corka 86-letniej matki z chora stopa:
Mnie po prostu rece opadaja jak widze dzialania chirurgow, ktorzy tylko pogorszyli stan duzego palca u stopy mojej mamy. Zaczeli usuwac tkanke martwicza przy paznokciu i uszkodzili male naczynka krwionosne. Do tego radzili, zeby moczyc noge w wodzie z szarym mydlem, co tylko rozpulchnilo tkanke. W ciagu jednego tygodnia z malej plamki przy paznokciu zaczal czerniec caly palec. Obecnie jest on koloru ciemnofioletowego, a przy skorkach paznokcia pojawila sie czarna tkanka martwicza. Mam nadzieje uratowac ten palec, poniewaz z powodu podobnych dzialan lekarzy chirurgow i poradni diabetologicznej w zeszlym roku mama stracila dwa palce u prawej stopy". Mamy tez jedna z najgorszych w Europie polityke refundacji lekow oraz sprzetu diabetologicznego, co w praktyce pozbawia cukrzykow dostepu do nowoczesnej terapii, z najnowszymi opatrunkami do pielegnacji ran wlacznie. Jak slusznie podkreslil dr. Grzegorz Rosinski z warszawskiego gabinetu stopy cukrzycowej na Banacha, to mit, ze chirurg, amputujac noge, ratuje komus zycie. On je de facto skraca. Ludzie po amputacji zachowuja sie jak po smierci bliskiej osoby, popadaja w depresje, czasem probuja popelnic samobojstwo. Ponadto wiekszosc osob po amputacji wysylana jest do domu bez kontynuowania leczenia - rehabilitacji, ktora pozwolilaby odzyskac sprawnosc fizyczna, rownowage psychiczna i miejsce w swoim srodowisku. Oto krajowe realia leczenia tego najpowszechniej wystepujacego powiklania naczyniowo-neurologicznego u przewlekle chorych na cukrzyce. Nie zapominajmy, ze obecnie w Polsce srednio co drugiemu cukrzykowi z chora stopa grozi amputacja. Oznacza to 38 amputacji dziennie, z ktorych co najmniej 30 mozna by zapobiec. Dlatego tez ze wzgledu na specyfike obrazu chorobowego i charakter schorzenia, jakim jest stopa cukrzycowa, najbardziej skutecznym sposobem leczenia jest stosowanie metod standardowych (konwencjonalnych), dostepnych w wielospecjalistycznych poradniach i tzw. gabinetach stopy cukrzycowej oraz terapii i srodkow komplementarnych (uzupelniajacych), takich jak dostepny bez recepty kanadyjski preparat naturalny Clear-G Formula do przyjmowania w domu.
Od 2001 roku unikalny preparat naturalny Clear-G Formula jest z powodzeniem stosowany przez chorych ze stopa cukrzycowa oraz/albo miazdzyca niedokrwienna w czterdziestu krajach swiata, w tym równiez w Polsce, zarówno:
Stosowany komplementarnie (wspomagajaco) preparat Clear-G Formula jest pomocny nie tylko w zapobieganiu powiklaniom zespolu stopy cukrzycowej, lecz rowniez w leczeniu trudno gojacych sie owrzodzen stopy cukrzycowej, wydatnie zmniejszajac ryzyko ich zakazenia prowadzacego w 85 procentach do gangreny, czyli martwicy (zgorzeli) - nieodwracalnego uszkodzenia tkanek prowadzacego do koniecznosci wykonania amputacji. Istota leczenia owrzodzenia - bardzo trudnego i czasochlonnego - jest jak najszybsze zagojenie rany oraz wyleczenie stopy, co konwencjonalnej medycynie zajmuje od kilku do kilkunastu miesiecy. Preparat Clear-G Formula pomaga znacznie przyspieszyc ten proces, zwlaszcza przy równoczesnym wdrozeniu - o ile jest to wskazane (i mozliwe) - intensywnej insulinoterapii (wielokrotnych wstrzykniec insuliny), tlenoterapii hiperbarycznej oraz/albo larwoterapii (biochirurgii). Jak zaswiadczaja jego uzytkownicy, preparat Clear-G Formula wydatnie poprawia efekty larwoterapii. Albowiem bez wystarczajacego udroznienia krazenia leczenie niegojacych sie ran przy pomocy larw rzadko konczy sie calkowitym powodzeniem. Dlatego tez nalezy najpierw poprawic ukrwienie w chorej konczynie, a dopiero potem zastosowac larwoterapie. Stosowanie preparatu Clear-G Formula przyspiesza równiez gojenie sie rany poamputacyjnej (kikuta), pomagajac tym samym zapobiec pooperacyjnym powiklaniom, takim jak zakazenie kikuta, krwiak rany, martwica skóry, obrzek czy opuchlizna (formowanie kikuta nastepuje srednio w ciagu 100 dni po amputacji). Stosowany zapobiegawczo preparat Clear-G Formula pomaga uniknac utraty drugiej konczyny czesto zagrozonej rozwojem zespolu stopy cukrzycowej oraz/lub miazdzycy niedokrwiennej u przewlekle chorych. Preparat Clear-G Formula jest takze pomocny w leczeniu uzupelniajacym odlezyn oraz owrzodzen odlezynowych, na ktorych powstanie narazone sa osoby obloznie chore, zwlaszcza na cukrzyce i/lub miazdzyce, majace trudnosci z poruszaniem sie w lozku badz korzystajace z wózka inwalidzkiego. Dzieki poprawie ukrwienia konczyn dolnych, preparat Clear-G Formula lagodzi bóle u osob cierpiacych na tzw. chromanie przestankowe - objaw chorobowy spowodowany miazdzyca zarostowa tetnic polegajacy na wystepowaniu bólów kurczowych w lydkach i stopach podczas chodzenia.
Jak trafnie sformulowal to dr. Marek Orkiszewski, zwolennik oraz propagator larwoterapii w Polsce, leczenie - w tym stopy cukrzycowej - wymaga wyjscia poza ramy sztywno pojetej medycyny, wtedy gdy metody standardowe nie rokuja powodzenia, a metody niestandardowe daja szanse unikniecia amputacji oraz gdy ich ryzyko stosowania jest mniejsze, niz pozostawienie pacjenta w "objeciach" sposobow tradycyjnych. Medycyna konwencjonalna bowiem ogranicza sie jedynie do objawowego leczenia przewleklych powiklan cukrzycy, stosujac leki spowolniajace procesy chorobowe badz tez - jak w przypadkach znacznego zaawansowania zmian miazdzycowych - uciekajac sie do zabiegow chirurgicznych w celu mechanicznego usprawnienia uposledzonego przeplywu krwi. Poniewaz jest to leczenie objawowe, czyli nie leczace przyczyn, choroba postepuje. Zastosowanie metod wspomagajacych (komplementarnych) pozwala wyjsc poza obowiazujacy schemat, a tym samym znacznie poprawic wyniki leczenia zespolu stopy cukrzycowej oraz miazdzycy niedokrwiennej. Jesli wiec jestes pacjentem lub pacjentka z chora stopa, to nie siedz z zalozonymi rekoma! Przyjmujac preparat Clear-G Formula mozesz zapobiec owrzodzeniom, deformacji stopy, infekcji, powstaniu gangreny (martwicy, zgorzeli), a tym samym koniecznosci amputacji palcow, stopy, a nawet calego podudzia - radykalnego i okaleczajacego zabiegu. Albowiem walka z powiklaniami stopy cukrzycowej to gra o wysoka stawke: trzeba dac z siebie wszystko. W przeciwnym razie w ciagu 6-12 miesiecy od momentu diagnozy zagrazac ci bedzie amputacja. A w ciagu pieciu lat od momentu utraty jednej konczyny zagrazac ci bedzie amputacja drugiej konczyny, a nawet utrata zycia... Chory na cukrzyce powinien sam kontrolowac, a w niektorych przypadkach sam intensyfikowac leczenie, tak aby nie doprowadzic do ostrych i przewleklych powiklan cukrzycowych. W przypadku stopy cukrzycowej, niestety, wielu lekarzy, glownie z prowincjonalnych placowek, rzadko szuka innych mozliwosci leczenia. Najprosciej pacjenta odeslac na chirurgie... Lekarze specjalisci nieustannie bija na alarm, ze amputacja powinna byc ostatecznoscia, a nie jedynym rozwiazaniem. Podczas gdy ich glos pozostaje tylko przyslowiowym wolaniem na puszczy, niezliczonym rzeszom chorych codziennie przychodzi mierzyc sie z okrutna rzeczywistoscia... Koszt terapii przy pomocy preparatu wspomagajacego Clear-G Formula jest znacznie nizszy w porownaniu z zastosowaniem wylacznie standardowych metod leczenia, po warunkiem ze nie doszlo juz do powaznie zaawansowanych, zagrazajacych zyciu zmian chorobowych. Ponadto pacjent, zamiast lezec na oddziale szpitalnym tygodniami, a nawet miesiacami, moze pozostawac w domu. I co najwazniejsze, nie musi zostac kaleka. Preparat Clear-G Formula: Zbyt piekne, aby bylo prawdziwe?
Ze wzgledu na szeroki zakres dzialania terapeutycznego wlasciwosci preparatu Clear-G Formula u wielu osob moga wzbudzac - i nierzadko wzbudzaja - uczucia niedowierzania czy tez nieufnosci badz nawet podejrzliwosci. W dobie Internetu jest to calkiem zrozumiale. Otoz pragniemy Panstwa zapewnic, ze zastosowanie komplementarne preparatu Clear-G Formula w przypadku zespolu stopy cukrzycowej oraz miazdzycy niedokrwiennej jest poparte zarowno wiedza teoretyczna, jak i kliniczna oraz empiryczna - przypadkami wzietymi z zycia. Dlatego tez goraco zachecamy Panstwa do kontaktowania sie z nami, zadawania pytan, zadania dodatkowych wyjasnien, jak rowniez zglaszania zastrzezen czy tez uwag. Pragniemy bowiem, aby decyzja Panstwa byla wolna od jakichkolwiek niedomowien czy watpliwosci. Prosimy takze pamietac o tym, ze zaden e-mail Panstwa nie pozostanie bez odpowiedzi, nawet ten odsadzajacy nas od czci i wiary, bo i takowe sie zdarzaja. Tylko w ten sposob unikniemy nieporozumien nierzadko bedacych wynikiem panujacej powszechnie - jak to okreslil jeden z naszych klientow - "choroby nadmiernej podejrzliwosci i braku wiary w ludzi". Albowiem nasza misja jest niesienie pomocy chorym bedacym w potrzebie, zwlaszcza osobom zagrozonym rozwojem zespolu stopy cukrzycowej. Preparat Clear-G Formula: Dlaczego nie uslysza Panstwo o nim od lekarza?
Preparat Clear-G Formula produkowany przez amerykanski koncern farmaceutyczny, kontrolowany przez Agencje ds. Zywnosci i Lekow (FDA), spelnia wymagania stawiane suplementom diety dostepnym na rynku polnocnoamerykanskim. Terapia wspomagajaca przy jego uzyciu jest zaliczana do kategorii tzw. terapii niesprawdzonych [czytaj: nieuznawanych przez lekarzy medycyny konwencjonalnej], czyli takich jak hiperbaria tlenowa, terapia podcisnieniowa czy terapia larwalna (larwoterapia). Stad tez takze i w Polsce nie opromienia jej blask medycznego autorytetu, jako ze standardowa medycyna swiatowa jest zainteresowana jedynie stricte medyczno-farmakologicznymi, nie zas komplementarnymi metodami leczenia zespolu stopy cukrzycowej i miazdzycy niedokrwiennej. Preparat Clear-G Formula jako terapeutyczny suplement diety - odpowiednik leku o naturalnym pochodzeniu i pozytywnym dzialaniu, nie powodujacy uzaleznien i bez dzialan ubocznych - pomimo swej skutecznosci przez wiekszosc lekarzy jest traktowany jako - lagodnie mowiac - zbedny wydatek, mimo ze rezultaty terapii czesto wywoluja u nich "ogromne zdziwienie". I nic poza tym, niestety. Dzieje sie tak miedzy innymi dlatego, ze lekarze podczas wieloletnich studiow medycznych praktycznie nie maja osobnych zajec, wykladow i egzaminow z tematu wplywu ziol i witamin oraz odpowiedniej diety na stan naszego zdrowia. Nalezy zatem zrozumiec irytacje lekarza, ktorego pacjent pyta o zastosowanie nieznanego mu suplementu zywieniowego. Co ma Pan czy Pani Doktor odpowiedziec, jesli nie posiada fachowej wiedzy na temat wlasciwosci skladnikow tego suplementu?! Jedynie niewielu lekarzy, czesto na wlasna reke, zdobywa wiedze na temat dzialania witamin, mikro- i makroelementow i wykorzystuje ja w swojej praktyce lekarskiej dla dobra swych pacjentow - nierzadko ryzykujac utrate... prawa do wykonywania zawodu. O ile zatem lekarze na ogol powstrzymuja sie od wyrazania jednoznacznych opinii na temat preparatu Clear-G Formula, o tyle farmaceutom na przyklad zdarza sie otwarcie watpic w jego "opisywane wspaniale i rewelacyjne efekty". Jak wspomina jeden z naszych klientow, poproszony o porade ("kupic czy nie kupic?") zaprzyjazniony pan magister z pobliskiej apteki odpowiedzial mu wprost, ze jego zdaniem nasz preparat "na pewno nie jest wart takiej ceny, zwlaszcza przy duzych zmianach chorobowych". Na szczescie, osoba pytajaca, cierpiaca wlasnie z powodu "powaznych i zaawansowanych zmian chorobowych", nie posluchala znajomego i pomimo "takiej ceny" zdecydowala sie na kuracje przy pomocy naszego preparatu - dzieki czemu uniknela amputacji... Preparat Clear-G Formula: Kto nie ryzykuje... W zyciu podejmowanie ryzyka jest czyms naturalnym, dotyczy bowiem wiekszosci naszych decyzji. Najogolniej ryzyko daloby sie okreslic jako stopien potencjalnej straty. Na co dzien mozna uslyszec, ze grajac np. na loterii, nic sie nie ryzykuje. Czy na pewno? Ryzykujemy przeciez przegrana, co za tym idzie, cene jaka zaplacilismy za los. Bardzo czesto wysokosc ceny, jaka nalezy zaplacic za ryzyko, wplywa na decyzje. Innymi slowy, im wyzsza wygrana i nizsza cena, tym wieksza nasza sklonnosc to kupna losu. Nie bez powodu odwolujemy sie tutaj do przykladu gry na loterii, poniewaz jako tworcy preparatu Clear-G Formula zdajemy sobie sprawe z tego, ze dla wiekszosci klientow kupowanie produktow zdrowotnych, czyli "losu" na Internecie ("loterii") jest ogromnym ryzykiem, szczegolnie jesli cena tego "losu" jest wysoka. Mimo ze w codziennym zyciu nasza naturalna tendencja jest dazenie do minimalizowania ryzyka (i zwiekszania korzysci), myslenie jednak wylacznie w kategoriach ekonomicznych czesto dziala na nasza... niekorzysc, zwlaszcza gdy w gre wchodzi ZDROWIE. Jak mowi stare, lecz jakze prawdziwe i nadal aktualne powiedzenie: "kto nie ryzykuje, ten nic nie traci, ale i nic nie zyskuje". Dysponujac wieloletnim doswiadczeniem wskazujacym jednoznacznie na istotna role preparatu terapeutycznego Clear-G Formula w profilaktyce i leczeniu zespolu stopy cukrzycowej oraz miazdzycy niedokrwiennej gotowi jestesmy do podjecia badan klinicznych w kraju, zwlaszcza wspolnie z wielospecjalistycznymi gabinetami stopy cukrzycowej w Krakowie, Warszawie, Poznaniu czy w Gdansku dysponujacymi odpowiednia baza. Bylaby to znakomita okazja nie tylko do blizszego zapoznania lekarzy specjalistow z naszym preparatem, lecz rowniez do obiektywnego rozpatrzenia mozliwosci jego zastosowania w ramach standardowych metod. Tymczasem o skutecznosci preparatu Clear-G Formula zaswiadczaja rzesze jego uzytkownikow w kilkudziesieciu krajach swiata, w tym rowniez w Polsce. Oto opinia chorego z Gornego Slaska:
Preparat Clear-G Formula: Nie zwlekaj, zacznij dzialac!
Polecajac preparat Clear-G Formula bynajmniej nie namawiamy do rezygnacji z opieki lekarskiej czy tez do niepoddawania sie interwencji medycznej, np. do odmowy zgody na amputacje. Przypominamy jedynie, ze leczenie powiklan stopy cukrzycowej nie spoczywa wylacznie na barkach lekarzy, ktorzy dzialaja w ramach okreslonego modelu opieki zdrowotnej, zgodnie z otrzymanym przygotowaniem zawodowym oraz obowiazujacymi przepisami prawnymi. Odpowiedzialni za leczenie stopy cukrzycowej sa rowniez sami chorzy. Oznacza to, ze powinni oni byc bardziej aktywni, jak rowniez otwarci na uzupelniajace, niestandardowe metody leczenia. Albowiem jak wskazuja dotychczasowe doswiadczenia biernosc chorych dziala tylko na ich niekorzysc, czego dowodem jest utrzymujacy sie w kraju wysoki odsetek amputacji konczyn. Innymi slowy, korzystajac z fachowej pomocy medycznej chorzy powinni jednoczesnie zainteresowac sie mozliwosciami korzystania z terapii wspomagajacych, miedzy innymi takich jak hiperbaria tlenowa, terapia podcisnieniowa, terapia larwalna (larwoterapia) czy tez nasz preparat Clear-G Formula. Albowiem leczenie kompleksowe przy zastosowaniu zarowno metod standardowych jak i terapii komplementarnych znacznie zwieksza szanse uratowania zagrozonej stopy czy tez konczyny. A zatem nie siedz z zalozonymi rekami, nie zwlekaj i zacznij dzialac! Twoje zdrowie jest najwazniejsze. Byc moze masz rodzine, dzieci, wnuki. Pomysl rowniez o nich. Mgr Andrzej Mierzejewski, RHN, BHT, MA, tworca Clear-G Formula udziela informacji na temat preparatu oraz sluzy porada mailem: Dlatego tez goraco zachecamy do kontaktowania sie z nami, zadawania pytan, zadania dodatkowych wyjasnien, jak rowniez zglaszania zastrzezen czy tez uwag. Pragniemy bowiem, aby podjeta decyzja byla wolna od jakichkolwiek niedomowien czy watpliwosci. Prosimy takze pamietac o tym, ze zaden e-mail nie pozostanie bez odpowiedzi, nawet ten odsadzajacy nas od czci i wiary, bo i takowe sie zdarzaja. Tylko w ten sposob unikniemy nieporozumien nierzadko bedacych wynikiem panujacej powszechnie - jak to okreslil jeden z naszych klientow - "choroby nadmiernej podejrzliwosci i braku wiary w ludzi". Nasza misja jest niesienie konkretnej pomocy cukrzykom w potrzebie, zwlaszcza osobom zagrozonym rozwojem zespolu stopy cukrzycowej. ![]() ![]()
[Powrot do poprzedniej strony]
|